...
Başlık : “İyi Düşün, Sadece Bir Hakkın Var.”
Yazar : Filiz Bilgin

Bu cümle Ankara Kitap Fuarı’nda karşıma çıktı. Ebeveyn, çocuğun almak istediği kitap için son uyarısını yapıyordu.  Fuarda binlerce kitabın olduğu düşünülürse  bir taneye nasıl karar verilebilir ki?  Öte yandan her gördüğünü alıp sonra da okumayıp veya okuyamayıp ama aldığı için okuması gerektiği baskısı geldi aklıma. Buradan da kitap almanın daha doğrusu  okuyacağı kitabı seçmenin emek isteyen bir süreç olduğu. Kitap Fuarları bu süreçte oldukça yardımcılar. Büyük şehirlerin dışında da kitap fuarlarının açılıyor olması ve ilgi görmesi sevindirici.  Kitapları bir arada görerek değerlendirme, karşılaştırma olanağı okur için kolaylık. Ancak bu etkinliklerin senede bir kez yapılması okurun kitabı tanıması açısından eksiklik. Bu eksikliği, erişim imkânı basılı yayınlara göre çok daha kolay olan dijital yayınlarla doldurmak mümkün. Bilgi toplamak, incelemek, hatta ön izleme yapmak ve bunu istediği zamanda ve yerde yapmak olası. Çağımız koşullarında okur hızla istediği bilgiye ulaşabilmeli.

Gutenberg’in matbaayı geliştirmesindeki itici güç  ne ise e-dergi çıkarmamızdaki  itici güç de aynı benzerlikte; daha çok okura ulaşmak. Edebiyatla gerek okur gerekse yazar olarak ilgilenenlere ulaşmak, yardımcı olmak,  etkileşim sağlamak. Bu amaçla üçüncü sayımızı çıkarıyoruz.

Bu sayı konuğumuz Fadime Uslu. Hem sanatçı, hem bir eğitmen. 2011 yılında Gölgede Yaşamak adlı öykü dosyasıyla Yunus Nadi Ödülü’nü kazanmış. Fadime Uslu’nun öyküleri derinliği olan, çok katmanlı öyküler. Bir katı anlatıp diğer katı atlama olasılığı var.  Biz bu sayıda olabildiğince yazarın  eserlerini  aktarmaya çalıştık.

Ş.Nezih Kuleyin’in Türk Edebiyat Tarihinin Yitik Belleği: Murat Uraz hakkındaki makalesinin ve Halit Suiçmez’in Deneme Hakkında Bir “Deneme” adlı denemesinin yanı sıra  öyküleri ve şiirleri keyifle okuyacağınızı umuyoruz.

Geç doğmuş olsa da özgün, önemsenmesi gereken bir dal olduğu düşüncesiyle gelecek sayımızı  çocuk edebiyatına ayırdık ve konuğumuz çocuk ve gençler için çok sayıda eser vermiş olan Perihan  Karayel olacak.

Okumak ve yazmak arzusunun hep sıcak kalması dileğiyle Ocak-Şubat sayımızda buluşmak üzere selamlar, esenlikler.
                                                                                                                        


 

Sayfa : 2