...
Başlık : Çocuğun Dünyasına Zenginlik
Yazar : Filiz Bilgin

Fadime Uslu’nun çocuklar için yazdığı üç kitabı var. Her üçü de bir eğiticinin kaleminden çıktığı belli, titiz çalışmalar. Kitaplarında çocukların dünyalarına erişmeyi başarmış. Çocuğun kendine özgü bir dünyası olduğunu, çocuğun çevresini ve gerçeği algılamakta ve değerlendirmekte yetişkinden çok farklı duygusal ve bilişsel yaklaştığını gözeterek çocuğun algı, ilgi, dikkat, duygu, düşünce ve hayal dünyasına uygun eserler vermiş.

 Sokağın Kuyruğu adlı kitapta bir grup kedinin sokaklarda yaşadığı ilginç serüvenler var.  Serüvenler ev kedisi olup da gündüzlerini sokaklarda  geçirme şansına sahip Kartopu’nun ağzından anlatılıyor. Kartopu ve arkadaşları Potos, Boncuk, Çapkın ile en yakın dostları “Siyah pelerinli” Karga Kogi yaşam mücadelesi verirlerken kendi dünyalarını, kişiliklerini de korumaya çalışırlar. Yazar, mahallenin günlük hayatı içinde Kartopu ve arkadaşlarının karşılaştıkları eğlenceli ve düşündürücü türlü olayların yanı sıra “Evlerin ışıkları azalınca kuyruğu çıkarmış sokağın. Uzun ,sivri dişleri, ay ışığında pırıl pırıl parlar kulakları tetikte, avının ayak seslerini duymak için sabırla beklermiş.” diyerek gecelerin onlar için hiç de tekin olmadığını anlatır. 

Fadime Uslu’nun bir diğer çocuk kitabı da “çat kapı dayım”.  Kitabın adı  hemen ilgi çekiyor. Söyleyişteki ikili yansıma kitaba karşı merakı arttırıyor.  Romanın anlatıcısı küçük bir kız. Şeyma.  Şeyma, öyküler yazmaktadır. Kardeşi Sercan’a da bunu “Çünkü yazmak hoşuma gidiyor, çünkü yazınca kendimi daha özel hissediyorum,” diye açıklar. Şeyma’nın dayısı bir kaptandır ve uzun seyahatlerden her dönüşünde yanında “can dostum” dediği bir hayvan getirir. Maymun Kuki, papağan Sofi, köpek Moyru. Hepsinin ayrı bir hikayesi vardır. Dayı  Şeyma’ya “Bildiğin her şeyi unut. Kendini unut.” diyerek  nasıl yazacağını gösterir. Dayının “öykü denizi” Şeyma’ya ilham olur.

Kaçak Kahramanlar, yazarın üçüncü çocuk kitabı. Cem’in babası Ekrem “Gündüzleri çevre mühendisi geceleri bir yazar.”dır. Bir gece son yazdığı romanın üç kahramanı romanın sayfalarından yok olur. Cem’in babası kahramanlarının çalındığını düşünür. Oysa kahramanlar  ‘tek ve eşsiz olmak’ için kaçmışlardır. Ekrem Deniz bu üç kahramanı başka bir yazarın romanından alıntılayarak yaratmıştır. Üç kahramanı,  romanların kaçak kahramanlarını bulmayı vazife edinmiş çok iyi bir kitap okuyucusu olan Cüce Şef’in yardımcısı köpek Bobo bulur ve onlar  gibi romanlardan kaçan veya yazarları tarafından terk edilen kahramanların yaşadığı ormana götürür. Cem, Babası ve Cem’in dedektif olmak isteyen dayısı kaçak kahramanları bulmaya çalışırlar.  

Kitaplar kısa cümle ve paragraflar ile kısa, bol ve canlı konuşmalara dayalı sürükleyici bir anlatıma sahipler. Cümle ve paragraflar kurulurken sözcükler ve deyimler seçilirken seslendikleri küçük okurların okuma yetenekleri, kavrayış güçleri ve sözcük hazineleri göz önünde tutulmuş. Kitaplarda anlatılanlar, çocuğun duygu, düşünce ve hayal gücünü geliştirici biçimde kaleme alınmış. Ayrıca Kaçak Kahramanlar tam bir kaynak kitap. Yazar, anlatı içinde bir çok kitaba gönderme yaparak çocuk okuru yazarın süzgecinden geçmiş başka kitaplara da yönlendiriyor.

 

Sayfa : 10