...
Başlık : BAŞLARKEN
Yazar : Betül İğdeli

Adını “Yazar”   koyduk dergimizin. Yazarla, yazmak isteyenle, yazıyor olanla yan yana olmak dileğimiz. Aslında yazardan daha çok “insan” yazarla birlikte olmak istediğimiz. Hepimizingözü aynı yere, yazıya bakıyor olmalı.Çoğul konuşarak yazıyorum bu yazıyı. Çünkü birlikte olmak çoğulluk duygusu ve gücü veriyor insana.
Sözlerimiz uçarsa yazı kalırmış, o yüzden mottomuz, “ Yazı, evrene iz.” olacak.

Elbette fikir özgürlüğüne saygı duyacağız. Ancak ideolojik bir görüşü savunmak için yönlendirici içerikli yazılar dergimizde kendisine yer bulamayacaktır. Etnik köken, cinsiyet cinsel yönelim, inanç ya da engellilik konulara dayanarak aşağılayıcı, küçük düşürücü ya da şiddeti kışkırtmak amaçlı nefret söylemleri kullanılmayacaktır.

Ülkemizde tiraj sıkıntısı, mali güçlüklere karşın zengin bir dergicilik yayını yapılıyor. Elbette edebiyatın olmazsa olmazı edebiyat dergilerimiz de vardır. Bunun yanı sıra sayısal dergiler de çıkmaktadır. Biz de amatör bir ruhla iki aylık sayısal bir edebiyat dergisi olan Yazar Dergisini çıkararak internette edebiyat mecrasına katılacağız.

Yazar Dergisi, bir edebiyat dergisi olarak yazarlarımızın şiir, öykü, deneme ve eleştirilerine açık bir platform olacaktır. Katkıda bulunmak isteyen tüm yazarlarımızı davet ediyoruz. Kadınlar ve Z Kuşağı yazarları gençler için pozitif ayrımcılık yapılacaktır. Bu çerçevede bu sayımızda Filiz Ak’ın “1980 sonrası romanımızda Toplumsal Cinsiyet ve Toplumsal Eleştiri” makalesi yer alıyor. Gençler için de bir köşemiz olacak. Genç kalemlerimizle “Z Kuşağı” kuşağı köşemizde buluşacağız.

Dergimiz İnternet üzerinden yayınlandığından, okuyucularıyla sürekli etkileşim içinde olacak. Bu çerçe- vede “Kıvılcım bizden, öyküler sizden” mottomuzla “Kıvılcım Öyküleri” köşesinde okuyucularımızın verilecek bir paragraf, bir resim ve bir fragman çerçevesinde yazacakları öyküler arasından seçilen öyküler Yazar Dergisi “Kıvılcım Öyküleri” bölümünde yayınlanacak.

Tanzimat ile birlikte gazetelerde görülen günlük roman tefrikaları geleneği sürdürülerek günlük roman tefrikası da yayınlamayı planlıyoruz. Bu çerçevede romanlarını tefrika ettirmek isteyen yazarlarımızdan ürünlerini beklemekteyiz.

Ayrıca, deneysel çalışmalara da yer verme düşüncesiyle, “Esrik Roman Köşesi”nde verilen içeriğe bağlı olarak, romana katkıda bulunmak isteyen yazarlar tarafından gönderilecek epizotlarla ilerleyecek ortak bir roman yazmaya ne dersiniz?” Deneysel çalışmalara da yer verme düşüncesiyle Esrik roman köşesi oluşturuldu. Bu Köşe Tefrika Roman Köşesine benzese de okuyucularımızın yani yazarlarımızın katılımıyla oluşacaktır. Serdar Koç tarafından kaleme alınan “Adsız Ozanlar Kenti” romanının ilk bölümü bu sayımızda verilmektedir. Sonrası tamamen katılımcılara kalmıştır. Elimize ulaşan metinler arasından seçilenler yeni bölümler olarak yayınlanacaktır. Kısacası romana katkıda bulunmak isteyen yazarlar tarafından gönderilecek epizotlarla iler- leyecek ortak bir roman yazmaya ne dersiniz?

Dergimizdeki “Yazarla Söyleşi” köşesinde,  son  kitabı  “Sus  Barbatus!”  ile  48.  Orhan  Kemal Roman ödülünü alan Faruk Duman’la Nilgün Çelik ‘in yaptığı söyleşi yer alıyor. Bu sayıda Faruk Duman hakkındaki yazılardan oluşturduğumuz bir dosya da bulunuyor. Bundan sonra gelen sayılarımızda da yazarlarımızla söyleşeceğiz.

Dergimiz sayısal olarak yoluna devam edecektir, bunda mali güçlüklerin yanı sıra edebiyat severlere reklam sloganıyla söyleyecek olursak 7/24 ulaşabilmenin teknolojik rahatlığı var. www.yazardergisi.com sitemizde yayınlanacak e-dergimizi telefon ya da tabletinizden de okuyabilirsiniz. Dergi için abonelik söz konusu değildir. Sosyal medyanın bir sabun köpüğü gibi uçucu konularının yanında edebiyat severlere yeni dergi platformları sunarak çoğalmanın kıvancını yaşama umudu ile MERHABA.

Sayfa : 2