...
Başlık : EDİTÖRDEN…
Yazar : Aslı Zorba

 

 

Pandeminin son bulmadığı; “Aşı olun.” “Maske takın” çağrılarının çaresizce havada asılı kaldığı bir günden yazıyorum. Bilimin ilerleyişinin, cehalet karşısında çaresiz kalışını şaşkınlıkla izliyor; ateşinin düştüğü yeri yaktığı ölümleri, skor bekler gibi bekliyoruz her akşam.

İnsan bencilliğinin, öldürücü noktalara geldiği; kötülük gibi cehaletin de bulaşıcı ve yok edici olduğu bir dönemden geçiyoruz. Çok konuşanın alimden sayıldığı; mitomanların alkışlandığı bir garip çağ. Öğrenilmiş cehalet; bilinçli kötülük alacağı karşılığı düşünmeden korkusuzca, virüsten daha hızlı ilerliyor.

“Cahile laf anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordur.” der atasözü. Deve, hendekten nasıl haz etmezse, cahil de yeni bir bilgiyi öğrenmeye, anlamaya aynı duyguyla yaklaşır. Kulaktan dolma öğrendikleriyle, bırakmaktan korktuğu alışkanlıklarıyla bir ömrü heba eder. Ve eminim bu anlaşılamaz inatla kendisine başka bir ömür daha bağışlansa o ömrü de aynı hiçlikle geçirir.

Gerek ruhen gerekse bedenen sınandığımız bu dönemde, insanı bulunduğu mekan ve zamandan başkalarına taşıyan yegane şey hayal gücü ve o güçle üretilmiş eserlerdir. Şiir de edebiyatın sesle suskunluk arasında can bulmuş hali, yüreğin bilimidir. Bu sayımızda dergimizin yazarı, değerli şairimiz Serdar Koç’u konuk ettik. Keyifle okumanız dileğiyle, sağlık ve sevgiyle kalın.

Not: Elimizde olmayan sebeplerden ötürü bu ay konuğumuz olmasını planladığımız Şule Şahin’i bir sonraki sayımızda konuk edeceğiz.

Sözlük:

Mitomani: Patolojik yalan söyleme alışkanlığı; kişilerin herhangi bir sosyal çıkar veya kazancı olmaksızın, kronik olarak yalan söyleme davranışı göstermesi ya da yalan söyleme isteği duymasıdır

Sayfa : 2