...
Başlık : EDİTÖRDEN…
Yazar : Aslı Zorba

Virüsüyle, depremiyle, orman yangınlarıyla koca bir yılı bıraktık arkamızda. Birleşmiş Milletler, 2020 yılının şu ana kadar ölçülmüş en sıcak yıl olduğunu açıkladı. Doğanın insanoğluna “beni düşünerek yaşamak zorundasın”ın mesajını her anlamda verdiği bir yılı uğurladık. Neredeyse tüm dünyanın evlerine kapandığı günlerin ardından uydudan çekilen fotoğraflardan gördük ki, insanlar ortalıkta yokken dünya daha yeşil, canlılar daha özgür.  Her şeyi yapabilirim kibrindeki insan ölüsünü diriltemezken; doğa her seferinde kendini sil baştan yaratabiliyor.

İnsanın insanla imtihanı hiç bitmez. Hayatımıza giren karantina kavramıyla beraber bambaşka imtihanlardan da geçtik. Evlerine gıda stoklayan insanlar, sıcak evlerinde oturdukları koltuklardan, belki de günlük yevmiyeyle çalışan insanların market kuyruklarındaki görüntülerini acımasızca eleştirdi. Sahil yörelerinde yasakları umursamadan, sosyal mesafeyi hiçe sayarak tatil yapanlarla, 65 yaş üstünde evine ekmek götürmek zorunda olan insanlar aynı kefede tartıldı. Yani insanoğlu bencilliğinden yine ödün vermedi.

Ve 2020 yılında Türkiye’de 300 kadın, ayrılık talebi, namus ve kıskançlık gibi nedenlerle erkekler tarafından öldürüldü; 171 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu. Bunlar sadece kayda geçenlerdi.  Yılın son ayında edebiyat camiasında da gördük ki kadına şiddet her türüyle, her şekliyle, her sosyal statüde ve her gün bizlerle. İş yerimizde, evimizde, sokakta, sosyal medyada, kendini kadının mutlak hâkimi sanan ve büründüğü şekil ne olursa olsun, gerek toplumun gerekse ailenin tohumuna bıraktığı “eril faillik” zehriyle erkekler ve onlara destek olan kadınlar tarafından zehirleniyoruz. 

Ama sevginin gücüne inanan bir birey olarak tohumuna zarar vermeden yetiştirdiğimiz çocuklarımızla; insanı insan yapan dayanışma ruhumuzla, sanatla, edebiyatla aşacağız bütün zorlukları. 2021’in herkeste eksik olan ne varsa tamamlamasını diliyor, usta kalem Adnan Gerger’i konuk ettiğimiz yeni yılın ilk sayısını keyifle okuyacağınızı umut ediyorum.

Sevgiyle

Sayfa : 2