...
Başlık : SERİ ÜRETİM
Yazar : Seda Kırdar

Konuşurken ardı ardına ağzına tıktığı kurabiyelerin kırıntıları dökülüyordu.

"Ben sana demedim mi! Genel merkezden gelecekler. Yerel basını çağır, haber yapıp servis etsinler" dedi.

Samil'in fabrika sahibi patronu her geçen gün daha da genişleyen vücuduyla karşısında duruyordu. Sinirden, kalın ensesinden başlayan kızarma yüzüne yayılmaya başlamıştı. Her geçen gün daha da genişleyen ensesini sıkan kravatını genişletti.

Adamla beraber fabrikanın üretim kısmına inmek için odadan çıktılar.

-------

737 numaralı yaka kartına sahip işçi, önünden geçen son seri üretim malzemelerini de etiketledikten sonra yavaşça iki adım geriye gitti. Mesainin bitmesine yaklaşık on dakika vardı. Kararlı adımlarla üretim bandının başına doğru yürüdü ve koca makineyi durdurmak için kırmızı tuşa bastı. Bant homurtular çıkartarak önce yavaşladı, sonra tökezledi, en sonunda da durdu. Herkes makinelerin başında yerini almıştı. Bütün çalışanlar nasıl da birbirine benziyordu.

Adam fabrikanın üretim kısmına indiğinde nefesleri sıklaşmıştı. Bir süre nefesinin düzene girmesini bekledi. Aşağıya inen asansör iki gündür bozuktu ve merdivenleri kullanarak üç kat aşağıya indiği için beyaz tombul yüzü kıpkırmızı olmuştu.

"Gerizekalılar!" diye bağırdı. "Üç gündür bu asansörü tamir edemediler. Hani servisten geleceklerdi? Ne işe yararsınız Allahın belaları" diye kükredi. Bağırırken ağzından çıkan tükürükler etrafa saçılıyordu. Cebinden mendil çıkartıp ensesindeki ve boynundaki terleri sildi. Sağa sola yalpalayarak üretim bandının yanına yürüdü ve tek hiza durmuş kendini bekleyen işçilere tiksinerek baktı.

Bu fabrikanın başına getirilmeyi hiç istememişti aslında. Hakettiği yerin merkez bina olduğunu düşünüyordu. Bu yüzden, merkezden gelen heyetlerin ziyaretlerine fevkalede önem veriyor, işçileri fazla mesai çalıştırıyordu. Kendisi fabrikanın beyniydi. Onlardan üstündü, akılları olmayan, koca bir yığındı onlar... "Bugün şu tekleyenler hakkında tutanak tut, sonra da çıkar elden" dedi Salim'e.

-----

Salim'in patronu, heyetin yanında basına boy boy poz verdi. Heyeti uğurladıktan sonra, önce sıcaktan sonra işçilerden şikayet ederek başladığı telefon konuşmasına Genel Müdür'e övgü dolu sözler sarfederek bitirdi. Telefonu kapatınca Salim'in yanına geldi "Ben çıkıyorum" dedi. "Dediğim gibi şu tekleyen hurdaları elden çıkar, yarın yenileri için sipariş gireriz" dedi.

------

Salim, patronunu uğurladıktan sonra üst kattaki kontrol odasına çıktı. Ana kumandaya bağlanıp bütün işçilerin olduğu dosyaya giriş yaptı. 642, 902 ve 831 nolu işçilerin devreleri hasar görmüştü. Oysa ki bunlar yeni sürümdü. Günlerce şarj olmadan çalıştıkları için devrelerinden bir kısmı yanmıştı. Altı aydır bu hurdaya çıkan üçüncü takımdı. Salim ana kumandaya bağlandı, üç robotu devre dışı bırakmak için gerekli komutu girdi ve kameradan üçünün de kıpırtısız kalana kadar metalik sesler çıkararak titremelerini, en sonunda da ışıklarının yavaşça sönmesini seyretti.

SEDA KIRDAR KİMDİR?

 Uluslararası İlişkiler lbölümünü bitirdi. Ardından Uluslararası Barış Çalışmaları, "Uyuşmazlık Çözümü” Programı’nı tamamlayarak yüksek lisans derecesini aldı. Bölgesel kalkınma projelerinde yer aldı. Sivil toplum, arabuluculuk ve sosyal psikoloji alanlarında araştırmacı olarak çalıştı. 2016 yılından beri devlet memurudur.

Kısa Öykü ve şiir yazmaktadır.

 

 

Sayfa : 14