...
Başlık : BAŞLARKEN
Yazar : Ü.Gülsüm Bülbül

Tüm zamanlarda olduğu gibi her yılın son günlerinde muhasebeler yapılır. Bu iç muhasebeler hiçbir zaman denk olmaz. Muhasebeyi yapan her zaman borçlu çıkar. Bir şeyler eksilmiştir yaşamdan.

2020 Şubat ayında dünyanın her yerinde başlayan Corona Virüs salgını bu yıl da sürmekte ve hayatını kaybeden kişi sayısı 5 milyonu geçti. Ancak bu salgın hastalık için Kovid-19 aşısını bulan Almanya’daki Türk çift Profesör Doktor Uğur Şahin ve eşi Doktor Özlem Türeci bizleri gururlandırdı.

Pek çok ülkede değişen hava dalgaları nedeniyle orman yangınlarında da can kayıpları oldu. Çevre ve iklim konusu önemli gündem başlıklarından biriydi. Ani ve yoğun yağmurlar nedeniyle sel felaketleri, çarpık yapılaşma, dere yataklarının yerleşim yeri olması da 11 Ağustos 2021 de Kastamonu, Sinop ve Bartın’da 80’den fazla insanın ölmesine neden oldu. Bu durum farklı zaman ve yörelerde devam ediyor. Sıcaklıkların artması, su rezervlerinin azalması, buna bağlı olarak gıda üretiminin giderek düşmes,i geleceğin büyük sorunlarından birisi.

Açlık, yoksulluk- yoksunluk, savaşlar, göçler, eşitliksizlik, adaletsizlik süredursun ABD'li milyarder Jared Isaacman ve beraberindeki üç kişinin yer aldığı "Inspiration4" adlı gezi, 18 Eylül 2021 günü uzay yolculuğunu tamamlayarak gezegene döndü.

Edebiyat dünyasında da bu ana temalarla roman, şiir, öykü ve denemeler yazıldı. Hangi yazarların ve kitabının adını versek eksik olur. Ancak Tanzanyalı yazar ve edebiyatçı. Abdulrazak Gurnah, "kültürler ve kıtalar arasındaki körfezde sömürgeciliğin etkilerine ve mültecinin kaderine nüfuz etmesinden" dolayı 2021 Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü. Dünyası edebiyat olan yazar ve düşünürler de eser vermeye devam ediyor. 2020 yılında 78.500 kitap yayınlandı. Bu yayınların yüzde 54,4 ünü dergiler oluşturdu. 2021 yılı sayıları belli olduğunda daha da artış olacağından umutluyuz.

Okumak, düşünmek, yazmak ve bu ürünleri paylaşmak insanlık var olduğu sürece devam edecektir. Sosyal ve kültürel miras bu yollara nesilden nesile aktarılır.

Yeni yılın dünyaya, ülkemize ve her birimize sağlık, mutluluk ve umutla gelmesi dileğiyle…

Sayfa : 2