...
Başlık : ​​​​​​​KİTAPÇI
Yazar : Orhan Boran


Yürüyorum. Şurada bir kitapçı vardı, hala duruyor mu diye bakacağım.
Derken eski bir  tanıdık üzerime araba sürdü. Aklım çıktı . Şaka yaptığını düşünmüş olmalıydı, gülüyordu. Ben de kalbimi tutarak gülüyordum. Tanıdık birinin üzerime araba sürmesi güzel bir şeydi galiba.
Bir tanıdıkla oturmayalı epey zaman geçmiş. Eskiden bir yere giderken, sizi tanıyan birisi kolunuza gider, boşver orayı gel şuraya gidelim, der ve o günü hiç ummadığınız şekilde plansızca, keyifle geçirebilirdiniz. Plansızlık iyi bir şeydi o zamanlar. Biriyle tanışılır, arkadaş olunur, o kişiyle belki iş yapılır, batılır, çıkılır, dayak atılır, dayak yenir, davalık olunur, ya da zengin olunur, iyi ki tanıştırmışsın denilir ve bütün bunlar plansızca olurdu. O günlerde her şey tesadüfen gelişiverirdi. Şimdi bir tanıdığınla yemeğe giderken, masadaki üçüncü bir kişi rahatsızlık veriyor insana. Tanıdıkla ayaküstü konuşup ayrıldık.
Kitapçı kapanmış, yerine bir börekçi açılmış. Bir börek yiyeyim diyorum.
Börekçinin yaşı var. Herhalde kitapçıyı hatırlıyordur, kitapçıyı soruyorum;
-Hani böyle geniş sakallı yuvarlak gözlüklü bir adamdı!
Börekçi yüzüme şüpheyle bakıyor, tanımadığını söylüyor. Yüzündeki ifadeden yalan söylediğini anlıyorum.
Neden ki; bir kitapçıdan ne menfaatim olabilir? Kimse bugüne dek bir kitapçıyı soymuş mudur, öldürmüş müdür? Bir kitapçı organize suça karışmış mıdır!
-Tanıyamadım , ne için sormuştun ki?
-Hiiiiç, eski kitap bakacağım
-Eskiyi n’ apıcan yeni kitap alsan ya!

Böreklere dalıyorum. Börekçinin gıdısı kadar yağlı, bitiremiyorum. Biraz sonra yine geliyor yanıma bu kez şüpheyle değil kinle bakıyor.-Alacağın falan varsa söyle?
-Yok be, ne  alacağı! Yıllardır gelmedim bu tarafa, taşındıysa söyle yerini, uğrayayım.
-Senin yaşın genç, hasımları mı gönderdi seni?
-kim?
-Defol  lan burdan, bardağı çalarım kafana!-…

-S…r git lan !

-H..hesap?

Ne börekten bir şey anladım, ne de meseleden. Kitapçının hasmı mı olur ki? Yavaşça kalkıp uzaklaştım. Arkama baktığımda börekçinin sandalye kapıp bana doğru saldıracak gibi hareketlerini gördüm. Adımlarımı hızlandırdım.

 

 

 

Sayfa : 14