...
Başlık : SEKSEN GÜNDE DÜNYA TURU
Yazar : Elçin TOKER

Yüzerek geleceğim sana.
Güzel kız, senin sevgin uğruna,
Sana geleceğim.
Sen beklerken beni ürkek bakışlarla,
Yüzerek geleceğim sana. Dalgalar gemilere bile geçit vermese,
Yüzerek geleceğim sana.
Azgın dalgalar arasından…

Bu dizeleri yazan Romalı şair Ovidius Naso der ki; Yetişen zekaları kitaplarla beslemeyen uluslar yıkılmaya mahkumdur  (1).

Jules Verne ait Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları İş Çocuk Klasikleri Serisinde yer alan Seksen Günde Dünya Turu kitabıyla kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği zengin, bir o kadar da kibar, sakin ve dakik bir İngiliz beyefendisi Phileas Fogg ile tanışıyoruz. Bir gün üyesi olduğu Reform Kulübü’nde, gerçekleştirilmesi imkansız gibi görünen bir konuda, servetinin yarısını ortaya koyarak “ Dünyayı en fazla seksen günde, yani bin dokuz yüz yirmi saatte veya yüz on beş bin iki yüz dakikada dolaşıp geleceğime bahse giriyorum. 21 Aralık akşamı tam sekiz kırk beşte bu salonda bulunmazsam, yirmi bin sterlin sizindir” der. Dünyanın çevresini seksen günde dolaşacaktır. Peşinde onun bir banka soyguncusu olduğunu zanneden dedektif ve uşağı ile maceralarla dolu yolculuğu başlar.

Phileas Fogg, on dokuzuncu yüzyılda tren, gemi, fil, kızak gibi ulaşım araçlarını kullanarak dünyanın etrafında bir tur atabildi mi? Dünya gezisini seksen gün içinde bitirebildi mi? Yolculuk nasıl geçti, neler yaşandı? Yolculuk sürecinde kimlerle tanıştı? Hangi ülke ve şehirlerinden geçti? Sakin ve kibarlığını yolculukta da sürdürebildi mi? Yolculuğun sonu kitabın kahramanını mutlu etti mi? Kitap daha birçok soruda merak uyandırıyor. Kısaltılmış metin olarak basılan bu kitap, tam bir çerezlik olduğu gibi uslup, kurgu, karakterleri ile okuyucuyu hayran bırakacağını ve sonunun heyecan verici olduğunu söyleyebilirim. Kitapta geçen şehir ve ülkeleri ister kitaptaki haritalardan ister kendi Dünya Atlasınızdan takip etmenizi öneririm.

Gemi, uçak, arabalar ne ki, doğduğunuz anda hızlı tren, metro, sualtı ulaşım araçlarından en ala iletişim araçlarını bilen ya da kullanan siz Z’liler de benim gibi zevk alarak, hayallere dalarak, beyni çalıştırarak bu kitabı okursanız  her ay bir tane Jules Verne kitabı okumaya ne dersiniz? Hatta iyi bir yılbaşı hediyesi de olur.

Okumanız ve okutmanız dileğiyle, 2023 hayatımıza hoşluklarla gel!

 

  1.  https://sites.google.com>site>kiz-kulesi

Sayfa : 1