...
Başlık : KADIN ÖZEL SAYI
Yazar : Filiz Bilgin

            Dergimizin bu sayısında, bugüne kadar olduğu gibi dosya konusu olarak bir yazarımızı konuk etmek yerine  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü ve  kadınların  erkekler ile eşit şartlarda  çalışma ve eğitim   talebiyle bir araya gelmeleriyle başlayan, toplumsal cinsiyet eşitliğine uzanan mücadeleyi anmak adına  “Kadın”ı dosya konusu yaptık.   Aydınlanma Çağına kadar dayanan,   evrensel bir sosyal hareket, bir hak arayış olan kadın hareketi, eril sistemin bir ürünü olan tarih yazımında da ne yazık ki hakkettiği yeri bulamamış. Bu bağlamda, kadının tarihine sahip çıkma amacıyla kurulan Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı‘nın tarihi belgeleyerek  yaptığı kıymetli çalışmaları burada anmadan geçemeyeceğim.
                  Öte yandan bu sayıyı elimizde olmayan nedenlerle geç çıkarmak zorunda kaldık. Siz kıymetli okurlarımızdan bu gecikme için bizi hoş görmelerini, yüz yıllara uzanan özgürlük ve eşitlik mücadelesindeki kadın  ile ilgili yazılarımızı keyifle okumalarını dileriz.
                   Önümüzdeki sayıda değerli yazarımız. Abdullah Ataşçı’yı dosya konuğumuz olarak ağırlayacağız.   Şiir, öykü, deneme, makalelere  dergimizin her zaman açık olduğunu bir kez daha hatırlatarak eserlerinizi bekliyoruz.
                    Okumak ve yazmak arzusunun hep sıcak kalması dileğiyle Mayıs-Haziran sayımızda buluşmak üzere selamlar, esenlikler.

 

Sayfa : 2