...
Başlık : MERHABA
Yazar : Aslı Zorba

Merhaba,

Yazar Dergisi olarak göğsümüzü kabartan bir gururu kutlamak için özel bir sayı ile sizlerleyiz. Büyük ve tarihe geçen mücadeleler sonrası kurulan ve temeli çok sağlam atılan Cumhuriyetimiz 100 yaşında!

Bundan yüz yıl önce, o dönemin koşullarında “Efendiler! Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz.” demek ne kadar zorsa bunu layığıyla bir temele oturtmak daha da zordu. Ama Ulu Önderin dediği gibi “Söz konusu vatansa gerisi teferruat.” dı ve bu inançla çıkılan yolda “Az zamanda çok ve büyük işler” yapıldı.

Nutuk’ta bağımsızlığı,

 “Tam bağımsızlık demek, elbette siyaset, maliye, ekonomi, adalet, askerlik, kültür gibi her alanda tam bağımsızlık ve özgürlük demektir. Bu saydıklarımın herhangi birinde bağımsızlıktan yoksunluk, ulus ve yurdun gerçek anlamıyla bütün bağımsızlığından yoksunluğu demektir.”

olarak tanımlayan Mustafa Kemal Atatürk, bu doğrultuda hareket ederek fabrikalar kurdu, bankalar açtı, dilimize sahip çıkabilmemiz için Türk Dil Kurumu’nu; tarihimizin unutulmaması için Türk Tarih Kurumu’nu kurdu. Bu bir dizi devrimin içinde öyle biri vardı ki Ulu Önder’in çağın ötesindeki vizyonunu ve medeni duruşunu göstermekle kalmadı dünya tarihine de altın harflerle yazıldı. 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldı. Türk kadınları, Fransa ve İtalya'dan 11, Romanya'dan 12, Bulgaristan'dan 13, Belçika'dan 14, İsviçre'den ise 36 yıl önce seçme ve seçilme hakkını kazandılar.

Ve 2023 “Zeki, çevik ve ahlaklı” Türk Kadın Sporcuların, Ata’ya saygı duruşunda bulunduğu; Cumhuriyet’e teşekkür ettiği bir yıl oldu. Kadınlarımız, yüzmeden güreşe, tekvandodan buz patenine pek çok alanda dünya çapında altın madalyalar kazanarak bayrağımızı dalgalandırdı. A Milli Kadın Voleybol Takımımız aynı sene içinde hem Avrupa hem dünya şampiyonu oldu.   

Biz de dergi olarak bu gururu, bizi bugünlere taşıyan ülkemizin büyük değerleri Cumhuriyet Kadınlarını bu özel sayımızda konuk etmek istedik.

Geçirdiği ciddi ameliyata rağmen hasta yatağından bu sayı için emek vermeye devam eden dergi yöneticimiz Betül İğdeli ve pes etmek nedir bilmeden, engellere rağmen üretmeye devam eden tüm Cumhuriyet Kadınlarına teşekkürle “Yaşasın Cumhuriyet”.

Sayfa : 2