...
Başlık : Merhaba...
Yazar : Gülçin Manka

Sonbahar bazen hüzünlü sonların, bazen de taze umutlarla yeni başlangıçların mevsimi. Bu sonbaharı ise üstümüze çöken pandemi kabusu ile hatırlayacağız. Umarsız hallere, duyarsız ellere düştük. İçinde bulunduğumuz durum, belki şu anda mizahı ve edebiyatı kaldırmıyor olsa da, ileride bu konuda çok yazılıp çizileceğini umuyor, okumaktan, yazıp çizmekten başka sığınacak bir yerimiz olmadığını biliyoruz.

Pandemi ile birlikte, ülkemizin gökyüzünü karartan bir olgu daha var: Kadına yönelik şiddet ve işlenen cinayetler. Bu da bulaşıcı bir toplumsal hastalık gibi yaygın maalesef ve pandemiden daha tehlikeli bir hale dönüşüyor. İlacı toplumsal duyarlılıktan, eğitimden, medyanın etkili kullanımına, sanattan hukuksal düzenlemelere, ekonomiden siyasete kadar birçok unsurun birlikte değerlendirilmesinden geçiyor. Kadına sahip çıkmanın toplumca kendi hayatımıza sahip çıkmak olduğunu öğrenmek zorundayız. Kadına yönelik şiddetle ilgili iki öykümüz var bu sayıda; biri Manolya Berk’in biyografik anlatısı, diğeri Ayşe Ege’nin öyküsü. İlgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

Bu sayımızda çok değerli yazarımız Ethem Baran’ı konuk ediyoruz: 2020 yılı Sait Faik Öykü Ödülünü alan, bozkırların sanatçısı Ethem Baran'la söyleşinin yanı sıra, aynı zamanda resim de yapan sanatçının çizimlerini ve kitaplarına ilişkin inceleme yazılarını da bulabilirsiniz. Gelecek sayımızda ise Biyografi, Çocuk & Gençlik, Çocuk Öykü & Roman kategorilerinde eserler vermiş olan yazar Atilla Şenkon konuğumuz olacak.

Şiir. öykü ve denemelerinize dergimizin her zaman açık olduğunu bir kez daha hatırlatarak eserlerinizi bekliyor, sağlıklı ve keyifli günler, iyi okumalar diliyoruz.

Sayfa : 2