...
Başlık : LİMONİ
Yazar : Aslı Zorba

Ankaralı yazar Betül İğdeli’nin kaleminden çıkan Limoni, küçürek (minimal) öykülerden oluşan bir öykü kitabı. Bana göre öykü türünün en zor ama en etkili türü. Serim, düğüm ve çözümün olmadığı, olayların etkili imgeler ve güçlü bir anlatımla aktarıldığı edebi eserler küçürek öyküler.  Ve yazarımız kitabın daha ilk cümlesi olan, “Gezi direnişinde hayatını yitiren çapulcu canlara…”  ile bize çıkacağımız öykü yolculuğunda kullanacağı etkili imgelerin mesajını veriyor.

Kitabın ilk öyküsüyle uzaydan edebiyata, edebiyattan masallara ve masallardan yaşadığımız şehrin sokaklarına geçiş yapıyoruz. Kimi zaman masallarda kalması gereken saraylarda dolaşıyoruz, kimi zaman şiddet gören kadınlarla karşılaşıyoruz. Bazen sevdasını nasıl haykıracağını bilemeyen bir gence gülüyor, sonrasında çiçeklerle uyutularak kaçırılmaya çalışan bir genç kızın durumuna üzülüyoruz. Yaşadığımız ülkenin kanıksanmış sorunlarının hüznünü hissediyoruz her bir öyküde. Ama hepsi kötü bitmiyor tabii ki bazen duyarlı bir taksici kurtarıyor insanları, bazen aikido bilen genç bir kadın kurtarıyor kendini.

Kitaba adını veren öykü Limoni tüm kitabı özetler gibi. Sevgiliye papatya suyuyla yazarak şifrelenen mesajlarla başlayıp, bilgi çağının böcekleriyle son buluyor.

Yeni evli çift Nokta ile Virgül’ ün derin bir konuşmayla başlayan felsefi sohbetinin, lila rengi duvara uymayan somon resimle sona ermesiyle hem tebessüm ediyor hem derin düşüncelere dalıyorsunuz. Günümüzde ölçülemeyen şeyin derinlik değil sığlık olması canınızı yaksa da doğduğumuz ülke kaderimizdir diyerek süregelmiş kabullenişle bir sonraki öyküye geçiyorsunuz.

Asker yolu beklerken oğlunun şehit olduğunun haberini alan bir ananın, elindeki demir sopa ile elektrik direklerine saldırışıyla evlat acısının beyninde çınlayan acı şokunu duyabiliyor, birbirine vurduğu taşlarla yüreğine oturan sancının acısını hissedebiliyorsunuz.

Kitabın sonuna yaklaşırken Pisipisiler öyküsü ile gözünü hırs bürümüş bir babanın küçücük evladını nasıl zehirlediğini, yaşken eğilen ağaca kibirle nasıl yol gösterdiğine şahit oluyorsunuz.

Kısaca özetleyecek olursam, öyküleri okumanızla sonuca ulaşması arasındaki süre, çakan şimşeği görmeniz ve sesini duymanız arasında geçen süre ile eşit. Ama kulağınızda çınlayan gürültünün yüksekliği ruhunuzda oluşan hisle yarışabilir mi bilemiyorum.  

 

KAYNAKÇA:

Limoni, Betül İğdeli, Kanguru Yayınları, Ankara, 2014

 

 

Sayfa : 7