...
Başlık : ABDULLAH ATAŞÇI
Yazar :

                22 Kasım 1973 yılında Elazığ’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Elazığ’da tamamladı.  Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun oldu. Bir dönem gazetecilik yaptıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığında çalışmaya başladı.
                Öykü ve yazıları; Kül Öykü, Yaratım, Papirüs, Sarnıç, Notos Öykü, Öykü Gazetesi, Öykülem, Felsefe Yazın, Varlık, Ünlem, Öykü Teknesi, Cumhuriyet Kitap, Agos Kitap, Agos Şapgir ve Radikal Kitap’ta yayımlandı. Bir dönem Türkiye’nin ilk öykü gazetesi olan Kül Öykü’nün Yayın Kurulunda yer alan Ataşçı’nın, Sığ Suyun Balıkları (2006) ve Vicdan Saatleri’nin (2008) ardından bu kitaplarda yer alan seçme öyküler ile ilk kez kitaplaşan yeni öykülerden oluşan Kimse Bilmesin (2017) ve 1915’ten 2019’a kadar olan yüzyıllık bir zaman diliminde, her biri farklı coğrafyada geçen öykülerden oluşan Susmak Derdi (2019) yayımlandı. Doğduğu ve ilk gençlik yıllarını geçirdiği coğrafya ve insanının geniş yer tuttuğu öykülerinde varlıkları göz ardı edilen, önemsenmeyen, basit ve sıradan insanların sıra dışı öykülerini anlattı. Gerçek yaşamların masalsı unsurlarla bezendiği öykülerini ön yargı ve kesinlikten uzak,  şiirsel bir dille anlatan Ataşçı, toplumsal eşitsizlik ve adaletsizlikleri, sorunların hem kaynağı hem de çözümü olarak gördüğü vicdan kavramı çerçevesinde ele aldı.
                İlk romanı Dağda Duman Yeri Yok (2011)’un ardından Birîndar (2015) ve Yara Bende (2018) yayımlandı. Yara Bende 2019 Attilâ İlhan Roman Ödülü’ne değer bulundu.
            Kar ile Kara adlı çocuk romanı önümüzdeki aylarda Altın Kitaplar tarafından yayımlanacaktır.
Romanlarında Türkiye’nin içinde bulunduğu sosyal ve siyasi koşulları, bunların insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini ve açtığı derin yaraları ele aldı.

 

Sayfa : 3